Araştırmacılar, Soğutma Gerekmeyen İnsülin Geliştirmeye Ne Kadar Yaklaştılar?

Araştırmacılar, Soğutma Gerekmeyen İnsülin Geliştirmeye Ne Kadar Yaklaştılar?

Birçok diyabet araştırmacısı nanoteknoloji, implante edilebilir cihazlar ve hatta DNA manipülasyonu kullanarak tedavilere ve ihtimaller içinde tedavilere odaklanırken, bir araştırmacı dikkati çekiyor ve eski okulu ele alarak gerçek bir ilerleme kaydediyor.

“İnsülin, diyabetli insanların karşı karşıya olduğu birçok probleminin cevabı” diyor, Dr. Indiana Weiss, Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Başkanı ve Indiana Üniversitesi Kimya Biyolojisi Merkezi Başkanı. Bilimsel nitelikli çalışmalarını çeviri etmek için, spesifik karşılanmamış gereksinimler için optimize edilmiş yeni insülin türleri üstünde çalışan bir şirket olan Thermalin, Inc.’in kurucusu oldu. “İnsülin, bir çok durumda, diyabetli insanoğlu için yaşamı hakikaten uzatmanın ve iyileştirmenin anahtarıdır.”

Weiss, 20’li yaşlarında bir tıp talebesi olarak, diyabetli genç erişkinlerle karşılaşmanın, körlük, böbrek yetmezliği ve öteki, sık rastlanan glisemik kontrolden meydana gelen komplikasyonlar benzer biçimde, geniş kapsamlı ve mühim tıbbi sorunlarla başa çıkmaya alışkın olmadığını hatırlatır. bir çok vakit mevcut standartlara nazaran zayıf.

“Şimdi kırk yıl öncesine kadar karşılaştırın” diyor. “Yaşamı uzatan bir takım aşamalı iyileştirme olmuştur. Kan testi elbet daha yaygındır ve glukoz seviyelerini seyretmek için geliştirilmiş yöntemler de vardır. İnsülin analoglarının ortaya çıkışı da yararlı olmuştur. Yıldan yıla yenilikçilik hızı yavaş görünüyordu, sadece kümülatif tesir muhteşem. Gene de yapılması ihtiyaç duyulan daha oldukça şey var.

“Her yıl 1921’de keşfedilen insülin hakkında yeni bir şeyler öğreniyoruz. Fakat bugün bile, bilhassa bir organdan diğerine, sinyallemenin temel mekanizmaları hakkında ne kadar şey biliyoruz? Ne kadar daha çok öğrenilebilir! Ve bu yeni bilginin kastedilen, çevrildiği vakit, kesinlikle çok büyük olacaktır. ”

Weiss ve Thermalin’deki yirmi iki bilim adamı ve ekibi, Cleveland, Ohio’daki merkezlerinde insülin analog farmakolojisinin yeni taraflarını çözmek için çalışıyorlar. Birkaç yeni ümit verici türde insülin geliştiriyorlar. Onların projeleri diyabet bakımını iyileştirmek için geniş kapsamlı etkilere haiz olabilir ve hatta geliştirilmiş insülin pompası yada suni pankreasta kullanılmak suretiyle daha çok insana benzeyen insülin sağlayarak “iyileştirme” ye yol açabilir.

Indianapolis’teki ve Thermalin’deki bilimsel nitelikli laboratuvarında Weiss, ultra süratli bir insülin üstünde emek harcamayı içeren projelere öncülük ediyor; bir insülin yaması; ultra konsantre bir insülin; glikoz duyarlı insülin; bir oral insülin ve son olarak, soğutma gerektirmeyen ve hakikaten de 55 aşama Celcius yada 131 aşama Farenheit kadar yüksek sıcaklıklara dayanabilen insülin.

Bu son fikir, soğutmaya gereksinim duymayacak ultra-kararlı bir insülin mühendisliği yaparak, Weiss’in ustalaşmış yaşamını otuz yılı aşkın bir süredir tanımlayan insülin odysseyindeki ilk adımı işaret ediyordu.

Otuz beş yıl ilkin, Harvard’da yüksek lisans talebesi olan Weiss, Kenya’ya gitti ve insanları, sakalaklardan uzak tutmak ve daha azca etkili yada tamamen mahvolmuş bir halde, sakatat ısısında tutmak için kil tencerelerde insülin gömdüğünü görmüş oldu. Weiss insülin üstünde çalışmaya başladı ve insülin formülasyonu ile ısıya dirençli olacak ve böylece Afrika’da ve gelişmekte olan dünyanın öteki bölgelerinde elektrik ve soğutmaya erişemeyen insanlara yardım edecek. Probleminin inceliklerini azca tahmin ederek, oldukça süratli bir halde bir şey bulabileceğini düşündü.

Otuz yılı geçtikten sonrasında, Weiss, yerli biyolojik aktiviteyi korurken, belirgin bir ısı direnci sergileyen bir insülin analogunu tekrardan mühendisleştirmek için çalışıyor.

Weiss, kısa sürede çalışmakta olan bir prototip molekül yaptık, diyor Ocak ve ekibinde Ocak ayında Biyoloji Kimyası Dergisi’nde gösterilen bir çift makaleyle ilgili olarak. “Biz bunun üstünde ilerliyoruz.”

İnsülin molekülünün manipülasyonu, Thermalin’in iş planının köşe taşıdır ve yeni insülin formülasyonları geliştirme çabalarıdır.

Weiss’in önder olduğu bir başka proje, glikoz seviyelerine yanıt veren “akıllı” bir insülin tasarlamaktır. Case Western Üniversitesi Tıp Fakültesinde başlatılan bu çaba (Weiss’in daha ilkin Biyokimya Anabilim Dalı Başkanıydı ve şu anda Ocak ayında Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesinde devam ediyordu), Helmsley Charitable’dan 2.5 milyon dolar, üç senelik bağışlama aldı Bu ödül, 2013 senesinde aynı programa bundan önceki 1 milyon dolarlık bağışlama başvurusunu takip ediyor.

Harry B ve Leona M Helmsley Charitable Trust’ın Direktörü Gina Agiostratidou, “T1D ile insanların hayatlarını değiştirmenin öncüsü olan Case Western Reserve ve Indiana Üniversitesi’ndeki araştırmacılarımızla işbirliğimizi sürdürmekten oldukça memnunuz. Bir haber bülteninde Tip 1 Diyabet Programı. “Akıllı insülin bir tek kan şekerini yönetmekten kaygı etmeyebilir, bununla beraber sıhhat riskinin de büyük bir kısmını karşılayabilir.”

Helmsley Yardım Vakfı, Weiss’in çabalarını tanıyan ve çabalarını yeniden yeniden ele alan tek kurum değil.

Paylaşın:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*